گرده ی گل یکی از فرآورده هایی است که توسط زنبورها تولید می شود و مانند خواص عسل دارای خواص بی شماری است  گرده گل عنوان غذای زنبورهای عسل جوان مورد استفاده قرار می گیرد. این ماده محصولی ازگرده ی گل، موم، شهد، آنزیم، عسل و ترشحات زنبوراست و حاوی مواد مغذی بسیار زیادی از جمله انواع آمینواسید ها، ویتامین ها، اسید فولیک و پروتئین ها و حدود ۲۵۰ ماده موثر دیگر است.

میزان پروتئین گرده گل بسیار بالاست و با پروتئین گوشت می تواند از لحاظ تامین پروتئین جایگذین شود، آمینواسیدهای گرده گل زنبور عسل اکثرا از نوع آزاد است و به راحتی در بدن مورد استفاده قرار می گیرد. گرده گل به عنوان دارو خواص بی شماری دارد که به تازگی وزارت بهداشت کشور آلمان به طور قطع گرده گل را یک داروی کامل معرفی کرده است.

۱۴خواص گرده گل که نمی دانید:

۱-منبع غذایی عالی با بیش از ۲۵۰ ماده ی فعال:

https://gidaru.com/wp-content/uploads/2018/01/superfood-beepollen-flower.jpg

مواد غذایی زیاد و متفاوتی درگرده گل وجود دارد که آنرا به عنوان یک منبع غذایی کامل معرفی می کند،کربوهیدرات،چربی،آمینواسید و پروتئین و ویتامین ها خصوصا ویتامین های گروه B به وفور در گرده گل یافت می شود.

البته میزان آمینواسید ها به فصول سال و عوامل دیگری نیز بستگی دارد برای مثال میزان آمینواسید جمع آوری شده از درخت کاج ۷درصد ولی از درخت خرما حدود ۳۵ درصد است. با همه ی این موارد در تولید انرژی مورد نیاز بدن ازطریق خوردن ،گرده گل به عنوان یک ماده ی مفید کاربرد دارد.

۲-حفاظت در برابر بیماری های مزمن:

گرده گل دارای طیف گسترده ای از آنتی اکسیدان هاست، ازخواص گرده گل وجود آنتی اکسیدان هایی مانند فلاونوئیدها، کاروتنوئید ها، کورستین، کومپفرل و گلوتاتیون ها است. آنتی اکسیدان های دانه گرده به منبع گیاهی اطراف کند و بستگی دارد و می تواند متغییر باشد. آنتی اکسیدان ها دشمن اصلی رادیکال های آزادهستند.

رادیکال های آزاد دلیل اصلی بیماری های مزمن همچون سرطان و دیابت نوع دو هستند. پس با خرید گرده گل و مصرف مداوم آن می توان تا حدود بالایی آنتی اکسیدان های بدن را افزایش داد.

 

۳-کاهش ابتلا به بیماری های قلبی:

بیماری های قلبی عامل اصلی مرگ ومیر در جهان هستند، رسوب کلسترول ول یپیددررگ ها و عروق خونی از عوامل بروز بیماری های قلبی عروقی است،جالب است بدانید که یکی از خواص گرده گل کاهش میزان کلسترول و لیپید دررگ ها است.مطالعات مشخص کرده که کم بینایی ناشی از گرفتگی عروق به کمک مصرف گرده گل برطرف شده و افراد دوباره بینایی خود را به دست آورده اند.

یکی دیگر ازخواص گرده گل در کاهش بیماری های قلبی اثرآنتی اکسیدانی آن است.آنتی اکسیدن ها مانع از اکسید شدن چربی های عروق خونی می شوند وبه این ترتیب مانع رسوب چربی ها درخون وگرفتگی رگ ها می شوند.

۴-افزایش عملکرد کبد:

 

استفاده از فرآورده های زنبور عسل از جمله گرده گل به طورکلی فواید زیادی برای کبد دارد،یکی از دست آوردهای مهمی که با خرید گرده گل و مصرف آن می توانید کسب کنید این است که بدن را از شر سموم خلاص کنید.این موضوع خصوصا برای سموم ناشی از مصرف دخانیات به خوبی انجام می گیرد و با مصرف گرده گل می توان کبد را در سم زدایی یاری کرد.

۵-خواص ضد التهابی:

گرده گل زنبور عسل به طور سنتی باعث کاهش التهابات می شود،درمطالعات جدید بر روی موش ها نشان داده شد که گرده گل می تواند تا ۷۵درصد التهابات رباتی را کاهش دهد. اثرات ضد التهابی آن با چندین دارو ضد التهابی غیر استروئیدی مثل فنیل بوتازون، اندومتاسین، آنالگین و ناپروکسن مقایسه می شود.با مصرف خوراکی و درمانی ذکرشده مصرف و خرید گرده گل به یکی از مسائل روزمره دربسیاری ازکشور های پیشرفته تبدیل شده است.

 

۶-خواص ضد باکتریایی:

خواص گرده گل برای از بین بردن چندین باکتری ازجمله Eccoliمشخص شده است.بخش دیگرخواص ضدباکتریایی مربوط به افزایش فعالیت دفاع آلرژیک است که شروع و شدت مواد آلرژی زا را در بدن کاهش می دهد.

۷-درمان زخم و جلوگیری از عفونت:

 

گرده گل را می توان به صورت مومیایی یا باند پیچی بر روی زخم ها و سوختگی ها بکار گرفت، خواص گرده گل مشابه سولفادیازین نقره است و یک عامل پوشش دهنده برای زخم هاست که ورود عوامل عفونت زا را به بدن کاهش می دهد.

خواص ضد التهابی،آنتی اکسیدانی و ضدمیکروبی درجلوگیری از عفونت ها و بهبود سریع ترزخم ها تاثیر اصلی را می گذارند.

۸-خواص ضد سرطان:

در بیماری سرطان سلول ها رشد بی رویه پیدامی کنند،استفاده از گرده گل به دلیل داشتن آنتی اکسیدان خواص ضد سرطانی دارد اما در بروز بیماری نیز برای درمان بسیار کمک کننده است،گرده گل می تواند آپوپتوز را که مرگ برنامه ریزی شده ی سلول هاست را تحریک کند و رشد تومور را مهارکند. در درمان سرطان های کولون و پروستات همچنین پستان و رحم گرده گل تاثیرات خوبی را نشان داده است.

۹-کاهش علائم یائسگی:

بسیاری از علایم یائسگی از جمله اختلالات خلق وخو، مشکلات خواب و دردهای مفاصل از طریق مصرف گرده گل درمدت زمان مشخصی بهبود پیدا می کند.خرید گرده گل و استفاده ازآن توسط زنان بالای ۵۰ سال می تواند مشکلاتی مانند کلسترول بد خون را نیز کاهش دهد و در واقع بهبود کیفیت زندگی زنان میانسال را به دنبال خواهد داشت.

۱۰-افزایش طول عمر:

 

ازخواص گرده گل زنبور های عسل می توان این را گفت که به دلیل افزایش جذب منابع غذایی مفید به طول عمر سرعت سوخت وساز کمک می کند.

تحقیقاتی نشان داده که مصرف گرده گل می تواند جذب فسفروکلسیم را افزایش می دهد و یا در مطالعات دیگری افزایش جذب آهن و ویتامین C مشخص شده است. این فرآیند ها با بهبود سوخت وساز بدن و کاهش رادیکال های آزاد به افزایش طول عمر کمک می کند.خرید گرده گل و مصرف دائمی آن به کسانی که به طول عمر فکر می کنند پیشنهاد می شود.

۱۱-سلامت پوست:

از گرده گل برای بیماری های پوستی مانند پسوریازیس یا اگزما استفاده می شود و برای نرم شدن پوست صورت و بدن می تواند به عنوان یک لوسیون عالی استفاده شود،وجود ویتامین های گروه B نیز در روشن شدن و بازسازی پوست تاثیرگذار است.

پیشنهاد می کنم این مقاله را بخوانید :::::::>  ژل رویال چیست؟ و خواص باورنکردنی ژل رویال

۱۲-مشکلات گوارشی:

در گرده گل مواد معدنی فراوانی وجود دارد علاوه بر این آنزیم ها یی که مشابه آنزیم های بدن انسان هستند نیز وجود دارد که به عمل گوارش کمک می کند، برخی ازآمینواسیدها و ویتامین هستند که در بدن وجود ندارد و باید آنها را از منابع غذایی و دارویی به دست آورد.گرده گل با قراردادن بخش عمده ای از این مواد در دسترس بدن سبب بهبود عملکرد سیستم گوارشی می شود.

۱۳-درمان اعتیاد:

 

ازخواص گرده گل این است که با سرکوب هوسها و کاهش ضربان می تواند در دوره درمانی اعتیاد از آن استفاده کرد.با توجه به اینکه گرده گل خواص ضد هوسهای هیجانی دارد می توان از آن برای کاهش وزن نیز بهره گرفت البته در این مورد هنوز اطلاعات دقیقی دردسترس نیست.

۱۴-افزایش باروری:

ازگرده گل به عنوان داروی افزایش میل جنسی درمردان وزنان استفاده می شود و از آنجایی که باعث تحریک تخمدان ها و مرتب شدن قاعدگی می شود و در مردان مشکلات مربوط به پروستات را حد بالایی برطرف می کند می توان برای داشتن باروری سالم از یک دوره درمانی ازخواص گرده گل بهره برد.